Kalendarz

IMPULS Stowarzyszenie Rozwoju
i Promocji Gminy Błażowa

 

Plac im. Ks. Adolfa Kowala 1
36-030 Błażowa

 

NIP: 8133651261

 

REGON: 18069036700000

 

KRS:   0000384281

 

Nr konta: 

Bank Spółdzielczy w Błażowej

34 9158 0001 2001 0008 6408 0001


 

WŁADZE STOWARZYSZENIA

 

Ryszard Pępek – Prezes Zarządu

 

Jan Kruczek – I Wiceprezes Zarządu

 

Jan Kocój – II Wiceprezes Zarządu

 

Krzysztof Wania – Skarbnik

 

Michał Pleśniak - Sekretarz 

 

Tadeusz Woźniak - Członek Zarządu

 

STATUT STOWARZYSZENIA


 

 

BROSZURA NORDIC WALKING


 

BROSZURA TRASY ROWEROWE


 

"Transfer praktyk szwajcarskich
na rzecz rozwoju turystyki
aktywnej w gminie Błażowa"
Informacje o projekcie


 

www.programszwajcarski.gov.pl

www.swiss-contribution.admin.ch/poland

www.alp-carp.com 

Nordic Walking

Nordic walking to technika marszu z wykorzystaniem specjalnych kijków z zapięciami. Przypomina narciarstwo biegowe, tylko bez nart. Zastosowanie kijków sprawia, że trening jest skuteczniejszy niż zwykły marsz. Zaletą nordic walking jest również fakt, iż tę formę aktywności ruchowej uprawiać może każdy, niezależnie od płci i wieku. Zanim jednak zdecydujemy się na trening nordic walking, musimy się zapoznać z techniką chodzenia z kijkami. Właściwa technika nordic walking umożliwia połączenie pracy nóg z pracą rąk.

Przygotowanie do nordic walking

Pierwszym krokiem przygotowań do treningu nordic walking jest zakup kijków. Odpowiedni dobór kijów jest niezwykle ważny dla prawidłowego wykonywania tej techniki. Niestety kije do nordic walking są dość kosztowne (około 200 zł), jednak warto w nie zainwestować, aby otrzymać markowy produkt o wysokiej jakości. Można wybrać spośród kijów teleskopowych lub kijów o stałej długości. Przy ich wyborze koniecznie należy zwrócić uwagę na ich długość, która powinna być dostosowana do wzrostu. Odpowiednią długość kijków można wyliczyć ze wzoru: 0,7 x wzrost. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy zapięcia przy kijach są wygodne i stabilne, gdyż pełnią one ważną rolę w wykonywaniu poprawnych ruchów podczas treningu. Po zaopatrzeniu się w odpowiednie kijki można przejść do zapoznawania się z techniką nordic walking.

Technika nordic walking

 Technika nordic walking wiąże się z wykonywaniem ruchów w odpowiedni sposób:

  • krok rozpoczynamy, podnosząc kijek prawą ręką i wysuwając do przodu jednocześnie prawy kijek i lewą stopę, podłoża dotykamy piętą,
  • prawą rękę uginamy w łokciu tak, aby kijek był ustawiony pod kątem 60 stopni do podłoża, równolegle do prawej nogi,
  • lewą ręką odpychamy się od pasków kijka i prostujemy ją do tyłu,
  • prawa noga wspiera się na palcach i jest wyprostowana z tyłu,
  • wybijamy się prawą ręką i lewą stopą, a dłonie mijają się z przodu,
  • prawą ręką odpychamy się, gdy przekroczy z tyłu linię bioder, jednocześnie lewa ręka wysuwa się do przodu,
  • prawą nogę lekko uginamy w kolanie, ciężar ciała spoczywa na lewej nodze i prawej ręce,
  • po odepchnięciu ręką prostuje się ją, a palce puszczają rękojeść kijka, przy kolejnym odepchnięciu wykorzystuje się paski zapięcia.

Zalety nordic walking

Jak każda forma sportu, spacer z kijkami poprawia kondycję i wydolność organizmu, a także odciąża stawy. Dzięki zastosowaniu kijków spacery są ułatwione, można chodzić dłużej bez zmęczenia. Co więcej, w trakcie takiego marszu aktywowane są również górne partie ciała. Nawet osoby starsze i po przebyciu choroby mogą uprawiać nordic walking. Odchudzanie jest ułatwione, gdyż podczas intensywnego marszu spala się dużo kalorii. Osoby otyłe mogą dzięki tej technice bezpiecznie kształtować swoją sylwetkę. Co jest równie ważne, podczas treningu w organizmie zwiększa się produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia, dzięki czemu poprawia się nasz nastrój.

 

Trening nordic walking ma wiele zalet: ćwiczenia z wykorzystaniem tej techniki to idealny sposób na zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz na zaktywizowanie osób, którym brakuje ruchu.

 

Nie posiadasz kijów? Wypożycz je u nas!

 

Zapraszamy wszystkich uprawiających tą dyscyplinę do korzystania z oferty wypożyczalni kijów do Nordic Walking. Nasz asortyment to 30 par kijów aluminiowych wysokiej jakości oraz szelki odblaskowe (w pakiecie), w bardzo przystępnych cenach. Rezerwacji można dokonać wysyłając wiadomość e-mail na adres: stsblazowa@gmail.com podając swoje imię i nazwisko, ilość par kijów, jaką chcecie Państwo wypożyczyć oraz na jak długo.

Nasza wypożyczalnia znajduje się w Błażowej pod adresem: 36-030 Błażowa, Plac im. Ks. Adolfa Kowala 1 

Serdecznie zapraszamy!